Ψυχο…ιστορικά: 31 Ιανουαρίου
Σαν σήμερα, στις 31 Ιανουαρίου 1931, παρουσιάστηκε για πρώτη φορά ο ψυχογράφος, μια συσκευή η οποία αναλάμβανε να μετράει τα βαθουλώματα και τα εξογκώματα σε 32 σημεία στο κρανίο. Φυσικά η συσκευή εξυπηρετούσε την ψευδο-επιστήμη της φρενολογίας, η οποία υποστήριζε ότι τα εξωτερικά χαρακτηριστικά του κρανίου μπορούν να χρησιμοποιηθούν ώστε να εξαχθούν συγκεκριμένα συμπεράσματα για την προσωπικότητα κάποιου ατόμου, χαρτογραφόντας τα δυνατά και τα αδύνατα σημεία του. Η πρώτη δημόσια παρουσίαση της συσκευής έλαβε χώρα στο Twin City Auto Show, μια εκδήλωση στις ΗΠΑ που εδώ και δεκαετίες προωθεί οχήματα και νέα τεχνολογικά επιτεύγματα.
Στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε μια παρουσίαση του τρόπου με τον οποίο λειτουργούσε η συσκευή (από το 1:50 και έπειτα).
Φωτογραφία- Προκατάληψη: προϊόν και κοινωνικής μάθησης - 12 Ιουλίου, 2024
- Μπορεί μια δοκιμασία οπτικής αντίληψης να εντοπίσει τα βρέφη με αυξημένο κίνδυνο ανάπτυξης αυτισμού; - 12 Ιουνίου, 2024
- Έφηβοι που έχουν πέσει θύμα εκφοβισμού έχουν αυξημένες πιθανότητες να εμφανίσουν ψυχωτικά συμπτώματα - 22 Φεβρουαρίου, 2024